Před svou cestou na Island v roce 1994, napadlo tehdy jedenadvacetiletého Američana Caseyho Fentona, oslovit studenty místní university s otázkou, zda by u nich nemohl pár dní přespat. Na 1 500 emailů zareagovalo 50 lidí, kterým se nápad líbil, a ubytování mu přislíbili. Tak se zrodil nápad, na kterém dnes stojí web CouchSurfing.org – globální služba (se více než 7 000 000 uživateli) podporující nízkorozpočtové a zážitkové cestování.

Co to vlastně ten Couchsurfing je

Nejde jen o bezplatné ubytování, kdy hostitel ve svém bytě zdarma ubytuje hosta, ale též o to, že hostitel provede návštěvníka městem kde žije, doporučí mu kam jít, co jíst, osvětlí mu kulturní rozdíly a představí mu svět, ve kterém sám žije. „Couchsurfaři prostě poznávají kulturu zemí jinak (hlouběji?), než cestovatelé kteří jsou ubytování v hotelu či hostelu.

Svého hosta si vyberete sami

Každý Couchsurfař má na CouchSurfing.org vlastní profil, kde jsou, jak informace které o sobě sdílí sám, tak reference které o něm zanechali ostatní uživatelé, přičemž součástí profilu jsou též (pro někoho vůbec nejdůležitější) fotografie. A právě na základě těchto informací se rozhodnete, zda chcete surfaře ubytovat.

Chci se ubytovat

Stejně to funguje i obráceně. Před cestou si na webu vyberete město, nastavíte, zda chce přespat u muže či ženy a další kritéria, pomocí kterých si najdete vhodné hostitele. Napište jim žádost o ubytování a budete čekat, zda odpoví. Pokud bude někdo souhlasit, vyměníte si kontakty a můžete vyrazit.

Jak začít, jak se stát se důvěryhodným?

Registrace je jen začátek, do tohoto způsobu cestování musíte investovat nějaký čas. Nezbytnou nutností je pečlivé vyplnění profilu, na který umístěte alespoň jednou fotografii. Nezapomeňte také na fotografie bytu, který sami nabízíte. Snažte se komunikovat s Couchsurfery ve vašem okolí, družte se prostřednictvím nejrůznějších zájmových skupin a podobně.

Ověření identity a verifikace účtu

Couchsurfaři se mohou nechat ověřit pomocí zaslání příspěvku platební kartou (jméno musí souhlasit se jménem na platební kartě). Z těchto příspěvků projekt funguje. Dalším stupněm ověření je nechat si zaslat dopis, ten obsahuje kód, kterým člen ověří svou adresu. Přidávat důvěru (vouching) mohou také prověření a spolehliví uživatelé služby.

Rada? na závěr

CouchSurfing je o lidech, to zda zakoupíte svému hostiteli dárek, nebo mu uvaříte večeři, je na Vás, a ani jedno samozřejmě není podmínkou. Kromě místa na spaní což může být podlaha, gauč, matrace atd., nečekejte nic, jen tak můžete být příjemně překvapeni. To že neexistují žádná pravidla, neznamená, že neexistují žádné možnosti.


Porovnání cen

Úspora až 70 %, bonus až 5 000 Kč.

POROVNÁNÍ CEN