Je leden – opravdu nehezké počasí v ČR – bez sněhu – prší – sedím v autě a právě šílím radostí – letíme na ostrov Zanzibar, konkrétně vesnice Paje na východě ostrova. PARÁDA!!! Odlétáme s přítelem na ostrov koření a věčné pohody. 9 dní v ráji daleko od telefonů, zaměstnavatelů a problémů všedních dní. Před odletem hltáme fotky a videa z internetu – říkám si – to snad ani není možný, my opravdu odlétneme do ráje DDDDD

S jedním mezipřistáním v egyptské Hurghadě let trvá cca 13hodin. S vidinou nádherného ostrova v Indickém oceánu je nám 13 hodin doslova jedno )) Zažíváme jedno z nejdrsnějších přistání. Musím přiznat, že pilot je super borec. Plocha není zrovna v nejlepším stavu, ale vzhledem k tomu, že hned vedle ní je vidět zanzibarská flóra v plné kráse, všichni nadšeně tleskáme a hrneme se z letadla. Samozřejmě nás čeká vlhko a teplo, připadám si jako kdyby mně někdo hodil mokrý ručník na hlavu. Nasedáme s přítelem do TAXI ihned před letištěm (mini busík s klimatizací nastavenou cca na mínus 50°C) a jedeme se rovnou ubytovat. Domluvit se dá úplně parádně – angličtinu zvládají cca všichni v rámci turistických potřeb. Cesta trvá přes hodinku. Míjíme místní obyvatele ostrova, sem tam vykoukne oceán naprosto neuvěřitelných barev, (k mému překvapení i dvě policejní kontroly – máme potvrzení o ubytování a pasy – vše je v nejlepším pořádku). No a ta příroda – úžasné; palmové háje na straně do vnitrozemí, jsou rozlehlé čisté a upravené, jak kdyby pod palmami někdo vyluxoval – nádhera. Přijíždíme k malému hotýlku – spíš teda soubor menších (přízemních) a větších (2patrových) domečků v zanzibarském stylu. Dostáváme k dispozici na 9 dnů menší přízemní domeček jen pro nás dva.

Ubytování moc hezké – 2 postele s moskytiérou, skříň, místo na kufry, koupelna se sprchou, wc. Žádný super luxus, ale ten je cca 50metrů od domku. Nejhezčí pláž co jsem kdy viděla!!!!!!! Tak bílý a jemný písek – nádhera. Je zrovna odliv, tzn. Že oceán ustoupil o několik desítek metrů – nedá se koupat, což vůbec nevadí. Musíme jít 10minut i více směrem do oceánu – vodu máme nejvýš do půl lýtek. Místní ženy sbírají řasy na svých „řasových políčkách“, turisti (je jich opravdu VELMI MÁLO) se brouzdají ve vodě a v dálce jsou rybáři na loďkách a loví ryby. Pohled směrem k pevnině je pro Bohy….. Neustále mne překvapuje, jak málo je na tak nádherném místě turistů – s námi dvěma jsem napočítala cca 40 lidí – podotýkám, že pláž měla v celé své kráse nějaké 3km běloskvostného písku!

Den jsme strávili na pláži, dali si vynikající oběd v místní restauraci (jsou tam hned 2 – obě TOP). Příprava oběda trvala sice přes hodinu, ale stálo to za to. Na večer jsme si dali vínko a poslouchali, jak po písku běhají krabi a šustí nohama doslova jak prdlí ))))

Druhý den jsme byli také na pláži a domluvili si výlet do místního „pralesa“ Jozani a za delfíny do volného oceánu – dohromady nějakých 70dolarů na osobu.

Vydali jsme se podívat do vesnice vedle které je hotýlek postaven. Všichni místní bez bot, všichni v naprostém klidu, spousta dětí ve školních uniformách (bez bot), s malými igelitovými taštičkami se krabičkami na sváču nebo oběd. Jsou neuvěřitelně milé a NERADY SE FOTÍ – i když za bonbóny z místní obchůdko-garáže máme i několik málo fotek. Ubytování místních skromné – betonové základy i zdi a střecha z palmových listů – co víc v ráji chtít??

Další den jsme vyrazili za delfíny (Dolphin tour) a do pralesa (Jozani tour). Brzy ráno nás vyzvedlo domluvené TAXI. Jeli jsme na sever ostrova (opět kontroly policie); motorovým člunem jsme v naprostém bezvětří pluli cca 10 minut a VIDĚLI je. Průvodce neustále řval „JUMP!!! JUMP!!!“ – no tak jsme poslušně naskákali do vody se šnorchlama a brejlema – byli boží – zážitek parádní, kousek od nás delfíni – ono se to nezdá, ale ryba je to velká jako prase )))))) Pak na oběd v ceně do restaurace na zpáteční cestě a hurá do pralesa. Spousta zeleně – moc moc druhů endemických rostlin, ale hlavně moc moc zvláštních děr v zemi – bylo mi vysvětleno, že je to PŘECE OD VELKÝCH PAVOUKŮ – málem mě vezli nohama napřed. No zvládla jsem to a za návštěvu to stálo. Návrat domů byl až navečer. Po příjezdu klasika – podívat se do vesnice za dětmi – koupit jim i sobě v místní garáži něco dobrého – mangový džem nejlepší na planetě – stál asi 4dolary mňamka !!!! A večeře v místním baru – opět čerstvé ryby – TOP dobrota.

Další den povalování na pláži – koupaní – šnorchlování – lenošení – procházky po okolí – no postě užívání si ráje. Stihli jsme si domluvit u místních další výlet do hlavního města a na želví ostrov – celé to bylo za nějakých 70dolarů na osobu. (O možnost cestování bych se na Zanzibaru nebála – vždycky se najde někdo, kdo na pláži nabídne výlety – někdo má ceny vyšší někdo nižší – záleží na koho narazíte.)

Odjezd ráno, minibusík, policie, směr civilizace. Hlavní město (Stown town) je opravdu pastva pro oči – jako první mne hned po příjezdu zaujal kostel, uvnitř zpívaly ženy a musím přiznat, že dojatá jsem byla až k slzám – hned vedle kostela je památník obětem otroctví, tak tam už se mi i špatně dýchalo – památník tvoří několik postav stojících ve vydlážděné díře – jsou k sobě za krk přivázány řetězy (viz. foto). Dalším krokem prohlídky bylo místo v podzemí, kde se otroci do slova a do písmene „skladovali“ před naloděním a odplutím do Afriky a následně do Ameriky – v prostoru, kam se vejde cca 6 lidí, jich bylo přes 30!!! Tohle jako prohlídku skutečně doporučuji… Po prohlídce města (popisovat nebudu, to se musí vidět) jsme měli sraz na veřejné pláži, odkud po velice rozbouřeném moři odplouvaly lodě – spíš loďky – na želví ostrov. KINEDRYL S SEBOU ))))) Parádní adrenalinová plavba trvala cca 45 minut – na ostrově žijí gigantické suchozemské želvy – jsou nádherné a za 50centů si koupíte čerstvý špenát a želvy vám jej budou „zobat“ z ruky ))) drbání na krku povoleno – želvy doslova FUNÍ blahem ))))– na ostrově je i pizzerie – ceny jako u nás – dobrota veliká. Návrat domů –– vesnice – místní děti – focení – večeře v restauraci – spánek. Nejde proud – klima tu není – větrák na stropě nejede!! Naštěstí tu mají agregát, větrák se točí, usínáme…

Další den opět flákání a odpočinek plus domluva na následující den na dopoledne na ukázku koření v přírodě (30dolarů) – Zanzibar je přece ostrov koření. (Spice tour).

Opět minibusík – odjezd ráno – cca 30 minut v autě. Dopoledne v „lese“ s různými druhy koření – to se nedá popsat – to se musí zažít – různé vůně – vanilka, skořice, ylang ylang, viděla jsem poprvé v životě jak roste ananas, vřele doporučuji. Zážitek jedinečný….

Zbytek dovolené trávíme na pláži. Od místních ve vesnici kupujeme drobnosti pro rodinu na památku – od krásných šátků přes nejlepší marmeládu po ručně malované (někdy trochu kýčovité) obrazy. Místní ovoce, které vám za pár dolarů donesou až na pláž, je neuvěřitelně skvělé….

Návrat domů byl těžký – takové místo opravdu neradi opouštíte. Pohoda klid vyrovnanost a krása místních lidí učarovala mne i mému příteli. O nádheře přírody ani nemluvě…. (marmeláda se mi rozbila v kufru ))))))

4

DSC00001

DSC00011

DSC00026

DSC00028

DSC00037

DSC00046

DSC00050

DSC00065

DSC00074

DSC00093

DSC00114

DSC00124

DSC00129

DSC00131

DSC00142

DSC00149

DSC00158

DSC00168

DSC00188

DSC00215


Porovnání cen

Úspora až 70 %, bonus až 5 000 Kč.

POROVNÁNÍ CEN