Cesta: My jsme zvolili cestu autem. Přes Rakousko – vyhejbačky dálnicím jsme se po jednom dni a dvou nocích (spaní na Vranově a pak v Rakousku) jsme se objevili ve Slovinsku nedaleko města Jesenice a zamířili jsme směr Triglavský národní park. Auto jsme nechali přímo u parku (aljažev dom) – je tam placené parkoviště ale nic extra drahého (kolem 3 euro). Pakem vede spousta turistických cest. My jsme se rozhodli vylézt na sedlo Ljukna. Cesta měla být dlouhá asi 3 km, ale když jsme po 4 hodinách stále mířili nikam, tak jsem se otočili a šli údolím zpět. Ve Slovinsku jsem se chtěli vyhnout zpoplatněným dálnicím, ale po bloudění u Kranje jsme se rozhodli, že si známku koupíme, protože bychom při hledání projeli víc než známka stála (a že je celkem drahá – 7 dní kolem 10 euro)

Aktivity: Druhý den jsme zamířili do města Bled jehož hlavním turistickým centrem je jezero s ostrovem a kostelem. Je možnost zapůjčení loďky a prohlídky ostrovního kostela cca 10-15 euro. Další den jsem jeli k dalšímu jezeru k městu Bohinj. Průzračně čisté a obrovské jezero. Odtud jsme se vydali k vodopádu (slap) Savica. K našemu překvapení se zde vybíralo parkovné – tuším, že něco kolem 5-ti euro a po výstupu z auta další brána – pokud chcete vstoupit na cestu vedoucí k vodopádu tak další eura. No. Tak jsme tedy zaplatili – po asi 30 minutách byli u vodopádu, koukli a šli. Ráno jsme jeli do Ljubljaně – bohužel bylo kolem 40 stupňů což městské turistice moc nesvědčilo. V centru města v infocentru dostanete zdarma (oh!) infomapu, takže je pak na vás jestli navštívíte hrad nebo cokoliv jiného. Další tři dny jsme strávili u moře. Koper, Piran, Izola. Nejlépe bylo asi v Koperu – ceny přijatelné, parkování zdarma stejně tak i pláž a krásné historické centrum města. Na cestě zpět nás provázela řeka Soči, kde se odehrálo spoustu bitev během první světové války. Celý krajina byla protkána vzpomínkami na tuto událost. V Kobaridu je nadhérný pomník padlým italským vojákům a taky muzeum věnované bitvám na Soči. Další zastávka byla v Tolminu. V ledové Soče jsme se vykoupali a kousek od Tolminu jsem si udělali tůru do Danteho jeskyně a na kopec (což už si přesně nevybavuji). Po Tolminu byl naší další zastávkou Bovec – centrum sportů rafty, lezení atd. Ve městě je infocentrum a krámy specializované na všechny outdoorové aktivity. cestou z Bovce jsme se stavili v Itálii, kde jsme se vyfotili u jezera poblíž měste Predel a pokračovali směr Rakousko, tam jsme našli nocleh u Traun See. Poslední noc jsme pak strávili v Českém Krumlově následnou cestou domů se kruh uzavřel.

Kde spát a jíst: Jak jsem se již zmiňovala spali jsme v autě -což je ta nejlevnější cesta. Auto jsme v Rakousku zaparkovali poblíž jezer na odlehlejších parkovištích. Ve Slovinku byla situace poněkud složitější. Většina parkovišť u atraktivních lokalit byla placená a na těch ostatních byl zákaz parkování přes noc. Nicméně místo k přespání jsme vždy našli – u jezera Bled jsme parkovali zadarmo u železnice se soumrakem na mě, ale padl strach(byla tam jen rozpadlá maringotka, tunel a silnice nikam) a tak jsme přeparkovali na parkoviště poblíž jezera u hotelu, kde se v noci parkovné neplatilo – ale za to nás vyrušil celkem ostrý spor několika Slovinců. V Bohinji bylo parkoviště na velké louce – vzdálené asi 500 metrů od centra. U moře už nebyl s přespání problém – tedy v Koperu. V Piranu a Izole se zaparkovat skoro nedalo. Po několika nocích strávených v autě ve 40-ti stupních jsme se chtěli ubytovat v kempu – ceny byla však poměrně nadsazené – nakonec jsme to už nevydrželi a obětovali kolem 22 euro (pro dva a auto) za noc v kempu v Bovci. Ceny za jídlo nejsou o moc přijatelnější, což mě tedy nemile překvapilo. I v Rakousku bylo levněji. Jedna pizza kolem 10 euro. Drahé byli i vstupy na přírodní i kulturní památky. Vyplatilo se nakupovat v supermarketch a na tržnících. I když za 3 kousky čevapčiči před jakýmsi supermarketem si účtovali 6 euro.

Worthersee, Rakousko
Worthersee, Rakousko

Aljažev dom, Triglav
Aljažev dom, Triglav

Bled
Bled

Slap (vodopád) Savica
4

Bohinj
Bohinj

Ljubljana
Ljubljana

Ljubljana, Metelkova ulica
Ljubljana, Metelkova ulica

Koper
Koper

Koper, Historické centrum
Koper, Historické centrum

Piran
10

Kobarid, památník padlým vojákům
Kobarid, památník padlým vojákům

Traun See, Rakousko
Traun See, Rakousko


Porovnání cen

Úspora až 70 %, bonus až 5 000 Kč.

POROVNÁNÍ CEN