Když vás nějaká země nadchne, vracíte se tam se znovu a rádi. To je přesně případ nás a Skotska. Po dvou měsících strávených pracovně na malé farmě blízko Dundee v roce 2011, jsme se letos rozhodli jet ještě více na sever, navštívit Inverness, zamávat z autobusu Loch Ness a nechat se podél něj unášet směrem k ostrovu Isle of Skye a tady zapomenout úplně na všechno. Poslední dva dny jsme strávili v Edinburghu, odkud jsme se přesunuli do Glasgow, kde se kruh uzavřel.

Cesta: Opět jsme využili služby společnosti Ryanair. Letenky Wroclav – Glasgow stály v přepočtu asi 800 Kč. Se zavazadlem se ale vyšplhaly k hranici dvou tisíc, což jsme nemohli jako low budget cestovatelé dopustit a tak jsme se rozhodli, že pouze jeden z nás si vezme krosnu. Los naštěstí nepadl na mě. Do Wroclavi jsme se dostali autem. Tentokrát jsme zaparkovali na parkovišti Maro. Za 14 dní chtěli zhruba 400 Kč, což mi přijde fér. Když přetrpíte jazykovou bariéru (nikdy tam nemluví anglicky a na češtinu nerozumí) tak vás na letiště i z letiště zdarma odvezou. Cesta byla bez problémů, až na to, že jsem v Polsku zjistila, že moje supernepromokavá funkční bunda není v autě, ale doma na věšáku. Z letiště u Glasgow – Prestwick – pozor v Glasgow je ještě jedno letiště- jsme se bez problémů dostali autobusem číslem X77 na Buchanan bus station odkud jsme pokračovali do Inverness. Tam jsme přijeli o půl jedné v noci a bus do Portree (největšího města na Isle of Skye) nám jel až v devět ráno. Naštěstí jsem si předem našla dva kempy přímo v Inverness (jakože vážně ve městě, asi 15 minut od nádraží), napsala jim a oni nás tam nechali přespat, což bylo super, protože byla zima a nečekaně začínalo pršet. Po Tescoanglické snídani (balení muffinů za libru) jsme se vydali na bus směr Portree.

Isle of Skye není zrovna extra velký ostrov, ale za to vás okouzlí nádhernou přírodou. Ať se rozejdete kamkoliv, je tam krásně. Všude se pasou ovce a vládne klid a mír. Nejlepšejší bylo asi skalní uskupení The Storr, jemuž dominuje Old Man of Storr. Kopec je pekelnej, ale když ho zvládli vyběhnout i ovce zatoulané ve skalách, zvládneme to taky. Celkem pěkně je i u Dunvegan castle, ale vstupný je bohužel vyšší než stoupání na The Storr. Ani do zahrad nás nepustili zdarma. Ostrov propojuje jedna silnice, takže se vyplatí stopovat. Za celou dobu se nestalo, že by nás nikdo nevzal. Když máte přírody a ovcí plný zuby vydejte se do Portree. Je příjemné turistické přístavní město. S krásně mastnými fish and chips.

Ubytování a jídlo: V panice jsme si nakoupili spoustu jídla už Tescu v Glasgow. Hlavně plechovky špaget, ovesný kaše, a cokoliv, co se jen ohřeje na „vařáčku“. Naše obavy byly oprávněné, protože jsme hned několik plechovek spálili tak, že se nedali pozřít. Nicméně i v okolí Dunveganu, kde byly všehovšudy 4 domky, byl krám, pekárna, pošta a všechno potřebné. V Inverness, Glasgow i Edinburghu samozřejmě nebyl s jídlem žádný problém. Co se týče stravování v restauraci, tak jsme utřeli nos, jako na každém výletě. Po 12 dnech ovesných kaší a špaget z plechovek, jsme však podlehli a v Edinburghu jsme se stavili v čínské restauraci – obrovská porce za zhruba 6 liber. Výhodnější je vzít si jídlo take away ušetříte zhruba 2 až 3 libry, a to už se počítá. V Inverness a na Isle of Skye jsme přespávali v kempech. Noci už nebyly nejteplejší, takže jsme chodili spát tak v šest, když bylo ještě trochu teplo a vstávali tak kolem čtvrté ráno. Kempy se nachází poblíž každého většího městečka – my využili ten u Dunveganu a blízko Portree. Cena je všude srovnatelná 7 liber na noc. Velmi užitečnou nám byla tato stránka : walkhighlands.co.uk/skye/. V Edinburghu jsme strávili dvě noci v ubytovně The Hostel, rezervaci jsme si vyřizovali dopředu přes net. V 17-ti lůžkovém pokoji vyšla noc na 250 Kč. Z Edinburghu jsme jeli megabusem (po UK cestovat jedině tím, kupovat v předstihu = ušetřit a to dost) do Glasgow a odtud zase X 77 na letiště (cesta je celkem drahá kolem 6 liber). Jo a dejte si pozor na midges (skotská varianta komárů), kterých je na severu plno. Jakmile zapadne slunce, nemají slitování. Repelenty na ně neplatí, a dobrý slovo už vůbec ne. Musíte se buď zavřít do stanu nebo zatnout zuby a počítat ovečky, a to je na Isle of Skye zábava na hodně dlouhou dobu.

Inverness castle

Inverness castle

Skye bridge

Skye bridge

Kinloch campsite (Dunvegan)

Kinloch campsite (Dunvegan)

Jumping highlands

Jumping highlands

Portree

Portree

Torvaig campsite (Portree)

Torvaig campsite (Portree)

The Storr

The Storr

Old Man of Storr

Old Man of Storr

Calton hill (Edinburgh)

Calton hill (Edinburgh)

Edinburgh Princes Street Gardens and Old Town

Edinburgh Princes Street Gardens and Old Town


Porovnání cen

Úspora až 70 %, bonus až 5 000 Kč.

POROVNÁNÍ CEN