Vegas, LA, Grand Canyon…Roadtrip po západě USA je už dnes taková cestovatelská „povinnost“. My jsme si jeho začátek stanovili na krásné datum – pátek 13. a začalo velké plánování. Chtěli jsme stihnout všechno, co se dalo.
LETENKY, VÍZA A PŮJČENÍ AUTA
Letenky jsme zakoupili do Los Angeles za 10 500 Kč. Cena byla skvělá, ale mělo to háček. Čekaly nás 2 přestupy na obou cestách a mohli jsme si vzít pouze příruční a osobní zavazadlo. Vzhledem k tomu, že jsme chtěli celý výlet zvládnout finančně co možná nejlépe, s přestupy jsme se smířili a do kufru se vešli.
Před odletem bylo ještě potřeba zařídit víza, která stačí pouze elektronická. Pro vstup do USA jsme si vyřídili povolení ESTA a proto, že nás čekal přestup v Torontu, museli jsme zařídit elektronické vízum ETA, které je v Kanadě potřeba i při pouhém přestupu, kdy neopustíte letiště.
Další, co bylo potřeba zařídit před odletem bylo auto. To jsme vybrali pomocí Rentalcars.com od půjčovny Alamo, která se nachází kousek od letiště a nabízí zdarma shuttle bus ze všech letištních terminálů. Vzhledem k tomu, že jsme vyráželi v pěti lidech a měli jsme v plánu v autě strávit spoustu času, bylo vybírání auta asi nejsložitější z celého tripu. Po dlouhém zvažování a pročtení všech možných cestopisů jsme se rozhodli pro Toyotu Rav 4. Hodně jsem četli, že Vás na místě nechají vybrat jakékoli auto z vybrané kategorie, nicméně raději jsme si už z domu zvolili takové auto, se kterým bychom to zvládli
Před odjezdem jsme si ještě zamluvili lístky na prohlídku Alcatrazu, protože časy se rychle plnily (cena byla cca 940,-) a zakoupili annual pass – America the beautiful, který jsme sehnali „z druhé ruky“ za 500 Kč.
PŘÍLET DO LOS ANGELES A PŘEJEZD DO SAN FRANCISCA
Do L.A. jsme přiletěli v pátek 13.9. v 18:00. Imigrační kontrola proběhla už na letišti v Kanadě a zavazadlo jsme měli jen příruční, tudíž téměř hned po příletu jsme mohli sednout na shuttle bus a nechat se odvézt do půjčovny aut. V půjčovně jsme byli trochu překvapení. Čekali jsme, že po nás budou chtít vidět veškeré papíry, řidičáky atd. Funguje to ale mnohem jednodušeji, vlastně takový self check-in. Bylo tam k dispozici několik kiosků, kde jsme zadali číslo rezervace, jména řidičů a vyjela nám smlouva. S tou nás pak paní poslala na parkoviště do „sekce“, kde byla zaparkovaná všechna dostupná SUV, ze kterých jsme si měli vybrat jakékoli, bez ohledu na to, jaké jsme rezervovali. Ozkoušeli jsme několik aut, abychom si udělali představu, kolik je vzadu místa. Nakonec jsme se rozhodli pro Nissan Pathfinder, který můžu určitě doporučit. Vzadu jsme seděli ve 3 a i přesto, kolik jsme v autě strávili času, nemohli jsme si stěžovat, místa bylo dost a sezení pohodlné. Velkou výhodou byla zásuvka a USB nabíječky. Navigaci jsme nepřipláceli, měli jsme stažené off-line mapy do telefonu a naprosto jsme si nimi vystačili.
Jakmile jsme půjčili auto, vyrazili jsme na ubytování, které jsme si rezervovali ještě před příletem. Bydleli jsme v motelu 24 Hours Motel. Ubytování můžu doporučit. Pokoj byl prostorný, čistý a vše bylo v pořádku. Cenově byl motel také příjemný, pobyt nás vyšel cca 450,- na osobu. Toto bylo jediné ubytování, které jsme zamlouvali doma, další hotely jsme řešili až po cestě.
Ráno, cca v 6 hodin jsme vyrazili podle plánu směr San Francisco. Zvolili jsme cestu podél pobřeží. Cestou jsme se zastavili v Santa Barbaře, kde jsme koupili místní SIM kartu od AT&T s neomezenými daty. SIM sice nenabízela možnost vytvořit hotspot i ostatním, ale pokud si trochu pohrajete s nastavením, v pohodě hotspot vytvoříte a internet můžou využívat všichni. Kromě SIM karty jsme se ještě zastavili pro nějaké jídlo a pití. Nakoupili jsme v 99 Cents Only Stores, nkde vše seženete dost levně. Po nákupech jsme mohli konečně vyrazit dál. Během cesty jsme měli naplánované zastávky jako Morro Bay, San Simeon, Big Sur nebo Monterey. Nejzajímavější zastávkou byla pláž v San Simeon, kde jsou všude rypouši. Pokud se rozhodnete na rypouše zastavit podívat, doporučuji vzít nějakou bundu nebo mikinu, celkem dost tu fouká. Cesta po pobřeží stojí za to, většinu času před sebou máte krásné výhledy.
Los Angeles
Los Angeles
Los Angeles
Los Angeles
Los Angeles
Los Angeles
Los Angeles
Los Angeles
Los Angeles
Monterey
Monterey
SAN FRANCISCO
K večeru jsme dorazili do San Francisca. Ubytování jsme tentokrát zvolili přes Airbnb, kde jsme vybrali domeček v Millbrae, cca 20 minut od centra. Tady jsme strávili 2 noci a cena byla 1.920,- za osobu. Večer po příjezdu jsme si udělali plán na další den. Chtěli jsme stihnout co nejvíce, protože na pondělí jsme měli zakoupené lístky na Alcatraz. Nejtěžším úkolem bylo najít parkování zdarma, případně hodně levně. Nakonec se nám to podařilo díky aplikaci Parkopedia. Sehnali jsme celodenní parkování u San Francisco Bay trail, které bylo zadarmo.
Ráno jsme vyrazili opět kolem 6 hodiny a cestou na parkoviště jsme si udělali zastávku na Marshall’s Beach, odkud je perfektní výhled na Golden Gate Bridge.Z parkoviště jsme jako první zamířili k Lombard Street, kde jsme chtěli zastihnout i legendární historickou tramvaj, která kousek od Lombard Street staví. Bohužel jsme měli smůlu a v době naší návštěvy byl zrovna provoz přerušen, takže tramvaj jsme neviděli. Zato jsme od Lombard Street měli krásný výhled na Alcatraz a Transamerica Pyramid. Odtud jsme se vydali pěšky do centra mezi věžáky, kde mezi nejzajímavější patří již zmiňovaná Transamerica Pyramid. Z centra jsme procházkou došli zpět k autu a autem se přesunuli k Painted Ladies. Parkoviště okolo jsou nejenom celkem drahá, ale v odpoledních hodinách i dost obsazená. V našem případě to nebyl takový problém, protože jsme tam byli v neděli, kdy je parkování na ulicích zdarma, takže můžete zaparkovat prakticky kdekoli. K večeru, kdy jsme se vraceli na ubytování, jsme se zastavili na vyhlídce Twins Peak, která nabízí opravdu luxusní výhled na celé město. Opět doporučuji bundu, hodně tu fouká. Celkově se počasí v San Franciscu neustále mění a často padne mlha, která je ale zase během chvíle pryč.
San Francisco
San Francisco
San Francisco
San Francisco
San Francisco
San Francisco
San Francisco
Alcatraz
Alcatraz
Alcatraz
Alcatraz
V pondělí ráno nás čekal Alcatraz. Opět jsme pomocí Parkopedie našli parkování na Impark Waterfront Plaza Parking Garage za maximálně $25 na den. Po příjezdu jsme zjistili, že mají takzvaný Early Bird tarif, který platí pro ty, kteří zaparkují před 8 hodinou ráno a cena je $16 za celý den. Parkoviště kousek od mola 33, odkud odplouvají lodě na Alcatraz. Lodí jsme dopluli na ostrůvek, kde stojí věznice. Vyrazili jsme sami a vše si v klidu prošli, než se všude nahrnula spousta lidí. Celé místo působí opravdu autenticky. Můžete si tu dokonce vyzkoušet, jaké to je být „zavřený“ v cele nebo na samotce. Z ostrova je také krásný výhled na město i na Golden Gate. Po připlutí zpět k molu jsme vyrazili k molu 39, které je známé pro přítomnost spousty lachtanů. Zároveň se na druhé straně mola nachází spousta obchůdků nebo třeba Bubba Gump.
YOSEMITE NATIONAL PARK
Odpoledne jsme pomalu zamířili dál přes Oakland Bay bridge. Dalším cílem naší cesty byl národní park Yosemite. Během cesty jsme zabookovali ubytování v městečku Merced, což bylo cca hodinku a půl od parku. Vybrali jsme Motel 6, cena cca 600 Kč na osobu za 1 noc. Pokoj byl naprosto dostačující, i když okolí hotelu nepůsobí úplně dobře, pokud ale chcete v motelu jen přespat, je to ideální volba.
V úterý jsme ráno vyjeli k parku, kam nás pustili na základě annual passu. V parku jsme si zvolili track k vodopádům Vernal, který nám dohromady zabral asi 6 hodin. Než jsme se vydali od Vernal falls zpátky, zašli jsme se ještě podívat k Nevada falls, které (pokud se nechystáte až k nim) jsou vidět kousek od Vernal. Celý výšlap byl trošku náročnější, kvůli horšímu terénu, ale stál zato! A i přesto, že všude po cestě varují před medvědy, na žádného jsme k našemu zklamání nenarazili. Místo medvědů nám celou cestu dělaly společnost veverky, na které tu narazíte téměř všude. Po tracku jsme vyzvedli auto a vydali se k Tunnel view, odkud je výhled na slavnou skálu El Capitan a Half Dome. U vyhlídky je parkoviště zdarma, kde jsou pořád nějaká místa volná, takže se tu dá dobře zaparkovat. Zastávka tady nám zabrala pár minut.
Odtud už jsme zamířili na další ubytování, které jsme vybrali ve Fresnu. Cesta od Yosemitu trvala asi 2 hodiny a k naší další zastávce, kterou byl park Sequoia, to bylo asi hodinu a půl. Vybrali jsme Days Inn by Wyndham Yosemite Area a v tomto případě jsme zamluvili pokoj pouze pro osoby. Ve Walmartu jsme za $14 koupili nafukovací matraci a pátou osobu nenápadně propašovali na pokoj. Pokoje v tomto motelu jsou velké a především má motel vstup do pokojů zvenku, proto to nebyl takový problém. Noc nás každého v tomto případě vyšla na 450 Kč i se snídaní.
Yosemite
Yosemite
Yosemite
Yosemite
SEQUOIA NATIONAL PARK
Z Fresna jsme vyrazili do národního parku Sequoia, kam jsme se opět dostali díky annual passu. V parku jsme měli v plánu navštívit nejznámější sequoiu – strom generála Shermana. Jinak se dá park projet autem, což nám stačilo. Zastávku jsme si udělali akorát u Moro rock, na kterou můžete vylézt a kochat se krásným výhledem do okolí. Můžete vylézt úplně nahoru, což nedoporučuji lidem, kteří mají strach z výšek, jako já. Mně stačilo vylézt do „mezizastávky“, odkud je výhled také krásný a není to v tak závratných výškách. Od Moro rock jsme už pokračovali autem. Po cestě jsme měli štěstí a konečně narazili na medvídě. Bylo u něj spousta lidí, ale i tak medvěd budí respekt. Proto jsme si udělali pár fotek a radši vyrazili dál. Ubytování jsme vybrali v městečku Ridgecrest, opět pouze pro 4, cca za 400 Kč i se snídaní. Konkrétně se jednalo o ubytování Super 8 by Wyndham Ridgecrest. Město bylo od parku vzdáleno něco přes 3 hodiny a k naši další zastávce – Death Valley to z Ridgecrest bylo 2 hodiny. Když jsme se byli na recepci zapsat, dokonce nám slečna dala větší pokoj, abychom se ve čtyřech lépe vešli, kde součástí byla rozkládací pohovka pro pátého člena.
Sequoia NP
Sequoia NP
Sequoia NP
DEATH VALLEY
Při check-inu nám slečna na recepci dala mapku, do které nám zaznačila místa, na která v Death Valley nemůžeme zapomenout. Osobně jsme měli vybraná jen 2 – nejnižší bod Badwater basin a Dante’s view. Slečna přidala místa jako Artist point a písečné duny. Co určitě stojí za vidění a za mě je to asi nejhezčí místo v Death Valley, je vyhlídka Dante’s view. V Death Valley si můžete vybrat i z několika tracků, ale je tu opravdu velké horko, takže ať už se pro túru rozhodnete nebo ne, je dobré s sebou mít hodně vody.
Death Valley
Death Valley
Death Valley
Death Valley
LAS VEGAS A HOOVER DAM
Z Death Valley jsme zamířili rovnou do Las Vegas, které je vzdálené cca 2:30 hodiny. Ubytování na následující 2 noci jsme měli zamluvené právě ve Vegas. Zamluvili jsme hotel Mardi Gras Hotel & Casino, opět za 400 Kč za osobu na noc. Hotel nabízí shuttle na Strip, bohužel ale jezdí večer pouze do 10 hodin večer. My jsme shuttle využili pro cestu na Strip, zpět se dá v klidu dojít pěšky, hotel je asi 3 km.
Strip opravdu žije. Všechno svítí, hraje… Pro mě byly největším zážitkem fontány u hotelu Bellagio, které ‚tančí‘ každých 15 minut po 20:00. Samozřejmě jsme nezapomněli ani na kasino. Zahráli jsme si v Planet Hollywood Resort & Casino, kde je asi všechno. Od starých pákových automatů přes ty nové, až k ruletě a blackjacku. Co mě překvapilo, byli virtuální krupiéři. U některých her jste si sedli před velkou obrazovku, kde byla virtuální slečna, která ‚dohlížela‘ na hru.
Z kasina jsme ještě zamířili k New York-New York Hotel & Casino, kde jsme si zaplatili jízdu na horské dráze. Bylo to opravdu perfektní! Skvělý adrenalin a k tomu krásný výhled na osvětlené město. Jízda stála $14, s připočítanou taxou byla celková cena $17.
Na další den jsme si naplánovali výjezd na Hoover Dam. Přehrada je autem necelou hodinu cesty a nachází se na území Arizony a Nevady. Při příjezdu do oblasti přehrady jsme museli projet kontrolou, abychom nevezli nějaké zbraně. Pak nás pustili dál a my dojeli na parkoviště. Ta, která jsou kousek od turistického centra a přehrady celkově, jsou zpoplatněná, bezplatná jsou kousek dál. Po tom, co jsme se prošli dole, chtěli jsme se ještě podívat na most. Přejeli jsme autem kousek pod most, odkud vedou schody nahoru. Most je neskutečně vysoko, ale nabízí skvělý pohled na přehradu.
Výlet na Hoover Dam nám zabral půlku dne. Po návratu jsme se rozhodli pro bazén a večer jsme opět vyrazili na strip. Druhý den jsme měli naplánovaný výjezd do národního parku Zion.
Las Vegas
Las Vegas
Las Vegas
Las Vegas
Las Vegas (video)
Hoover Dam
Hoover Dam
Hoover Dam
ZION NATIONAL PARK A BRYCE CANYON
Ráno jsme vyrazili do Zionu. Cesta trvala asi 2 hodiny. Během ní jsme vybrali následující ubytování. Vzhledem k tomu, že naším dalším cílem byl Bryce Canyon, chtěli jsme něco po cestě ze Zionu. Zalíbilo se nám ubytování, které bylo trochu mimo, ale cenově vycházelo nejlépe. Zamluvili jsme si hotel v Brian Head – Cedar Breaks Lodge By Diamond Resorts. Ubytování bylo luxusní, dostali jsme velký apartmán i s kuchyní a každý měl svou ložnici s krbem. Vzhledem k tomu, že v Brian Head klesla teplota na -2 stupně, krb jsme celkem ocenili. Ubytování nás opět vyšlo velice dobře – tentokrát na 700 Kč na osobu.
Zion je další park, kde platí annual pass. Takže jsme ho pouze ukázali u vstupu a mohli se vydat dovnitř. V celém parku jezdí zdarma shuttle bus, ve kterém řidič během cesty vypráví zajímavosti z parku. My jsme shuttle využili pro cestu na pátou zastávku – Emerald Pools. Od zastávky autobusu je to kousek. Bohužel v době naší návštěvy byly „bazény“ zasypané kameny. Ale i tak je to hezká procházka, po cestě jsou menší vodopády a krásné skalní útvary. Oblíbeným trackem je track vodou – the Narrows. My byli v parku v odpoledních hodinách, kdy už nebylo takové teplo. Voda byla jako led a především jsme neměli potřebnou obuv, takže jsme track vodou vynechali, ale i tak jsme se k the Narrows zašli podívat a i bez vodní túry je to krásné místo. Osobně jsme Zion pojali docela odpočinkově, ale vůbec nám to nevadilo. I při lehké procházce je pořád na co koukat.
Ze Zionu jsme vyjeli pozdě odpoledne směrem k zamluvenému ubytování, kde jsme byli trochu překvapení, když jsme zjistili, že jsou -2. Naštěstí má hotel kryté parkování, takže jsme ráno nemuseli škrábat sklo.
Další den ráno nás čekala cesta do Bryce Canyonu, ta trvala asi hodinku a čtvrt. Jako první zastávku jsme zvolili Sunrise point. Zaparkovali jsme u Bryce Canyon Lodge a odtud to k vyhlídce bylo necelých 10 minut procházkou. Výhled byl neskutečný. Podle mě je Bryce Canyon jedním z nejhezčích národních parků. Scenérie jsou vážně úchvatné. My jsme vybrali jednodušší trail, který začíná právě na sunrise pointu a končí na sunset pointu. Trail Navajo loop má něco přes 2 kilometry po prašné cestě. Od sunset pointu je to pak půl kilometru zpátky na parkoviště.
Zion NP
Zion NP
Bryce Canyon
Bryce Canyon
Bryce Canyon
ARCHES
Z Bryce Canyonu nás čekal asi čtyřhodinový přejezd do národního parku Arches. Ten pro nás trochu zklamáním. Čekali jsme spoustu oblouků, těch tu ale bohužel tolik není. Spousta zajímavých míst v parku jsou skalní útvary, které můžete sledovat i cestou podél silnic. Nicméně v Arches určitě stojí za to zajít k obloukům North a South Window. Jsou vedle sebe a jsou krásné. My u nich počkali na západ slunce a ten je tu vážně kouzelný!
Z Arces jsme vyrazili na ubytování. Další den jsme plánovali Monument Valley, proto jsme vybírali motel po cestě, cca hodinu od Arches ve městečku Blanding.
Arches
Arches
Arches
Arches
MONUMENT VALLEY A HORSESHOE BEND
V Blandingu jsme vybrali motel Four Corners Inn, opět za 400 Kč na noc se snídaní. Motel byl hodinu od Monument Valley, takže měl ideální polohu. Pokoj byl dostatečně velký i pro 5 lidí, čistý a vše bylo v pořádku. Hned u motelu je obchod, kde se dá za rozumné ceny nakoupit. Ráno jsme vyrazili směrem k Monument Valley. První zastávka byla na Forrest Gump point, který je 20 minut od visitor centra a nabízí výhled na Monument Valley. Bohužel je místo přímo u silnice, kudy projíždí celkem dost aut, proto focení na tomto místě vyžaduje trochu trpělivosti.
Monument Valley je jeden z mála parků, kde neplatí annual pass. Je tomu tak proto, že park spravuje indiánský kmen. Vstupné bylo $26 za 5 lidí v autě. Jinak je za auto se 4 lidmi $20. V parku se můžete pohybovat vlastním autem. Měli jsme trochu strach, všude varují, že ne všechna auta cestu zvládají. Cesta není tak hrozná, je prašná a hrbolatá, ale nic šíleného, pokud se držíte vyznačených tras. Po cestě narazíte i na místní indiány, kteří tu nabízí jízdy na koních nebo prodávají různé šperky. Podle mě nejhezčí místo v parku je hned na začátku u Visitor centra, odkud je ikonický pohled, který známe nejen z internetu.
Dvě hodiny od Monument Valley se nachází neméně známý Horseshoe Bend na řece Colorado. Nově je tu vybudovaná vyhlídka a parkoviště a zavedené vstupné, které je $5. Od parkoviště na vyhlídku je to asi 10 minut chůze. My jsme sem dorazili těsně před západem slunce. Horseshoe Bend byl pro mě jedním z nejhezčích míst, která jsme navštívili, byla to skutečně nádhera!
Odtud už jsme vyrazili k našemu ubytování, které jsme zamluvili tentokrát ve Flagstaffu, asi 3 hodiny od Monument Valley. Vybrali jsme Days Inn by Wyndham Flagstaff – West Route 66 za 300 Kč na noc se snídaní.
Monument Valley
Monument Valley
Monument Valley
Monument Valley
Horseshoe Bend
Horseshoe Bend
GRAND CANYON A ROUTE 66
Ráno nás čekal výjezd směrem ke Grand Canyonu. Cesta trvala 3,5 hodiny. K vjezdu do parku jsme opět využili annual pass.I přesto, že jsme dorazili relativně brzo ráno, u vjezdu se tvořily dlouhé fronty a parkoviště už byla celkem dost obsazená. Po parku jezdí zdarma shuttle bus, který zastavuje na různých vyhlídkách. My jsme pěšky došli na Mother point, který je kousek o visitor centra, u kterého je i parkoviště. Výhled je neuvěřitelný. Grand Canyon je samozřejmě obrovský, ale nedá se popsat, jak je impozantní. Výhled bere dech. Odtud jsme busem dojeli na Pima point, který je podle řidičů shuttle busů nejhezčí vyhlídkou. Mají pravdu – výhled je tu nádherný. Během cesty je Grand Canyon střídavě vidět, takže tím, že pojedete autobusem, o tolik nepřijdete. Zpáteční cestu do Grand Canyon Village jezdí busy pouze s pár zastávkami, proto je cesta zpátky rychlejší.
My jsme spěchali, protože jsme měli naplánovanou Route 66, kterou jsme chtěli stihnout za světla, protože je lemovaná historickými obchůdky a benzinkami. Zpětně můžu doporučit zastávky v městečkách Seligman, Kingman a především Oatman, kde je těchto historických zastávek nejvíce. Po cestě jsme se ještě zastavili u Hackberry General Store. Dobová benzinová pumpa, obchod, stará auta… tohle místo je jak vystřižené z filmu. Samozřejmě jsme nesměli zapomenout na nápis ROUTE 66 na silnici. Najít ho nám dalo trochu práci, i přesto, že jsme na internetu našli, že je poměrně frekventovaný. My na něj narazili u Cool Springs Station, další historické benzinky.
Ubytování jsme zarezervovali v Needles, půl hodiny od města Oatman. Zvolili jsme nám už známou síť motelů Days Inn&Suites by Wyndham, cena za osobu se snídaní 440 Kč.
Grand Canyon
Grand Canyon
Route 66
Route 66
Route 66
Route 66
Route 66
Route 66
Route 66
Route 66
JOSHUA NATIONAL PARK
Na další den jsme měli naplánovaný národní park Joshua Tree a následně přejezd do Los Angeles. Do parku jsme dorazili brzy, opět jsme pro vjezd použili annual pass. Park jsme projížděli autem. Zpočátku nás moc nezaujal, ale rozhodli jsme se pro menší trail a vydali jsme se k vodní přehradě Barker Dam. Okruh je 1,5 kilometru dlouhý, ale je tu velké horko, proto doporučuji vzít s sebou hodně vody. Prostředí je tu krásné, všude rostou juky a spousta zeleně. Vypadá to tu jako tropický ráj. Bohužel když jsme dorazili k Barker Dam, přehrada byla vyschlá. I tak to byl příjemný výlet.
V odpoledních hodinách jsme vyrazili k naší poslední zastávce – Los Angeles.
Joshua NP
Joshua NP
LOS ANGELES A UNIVERSAL STUDIOS
Ubytování jsme měli sehnané kousek od letiště a zároveň od půjčovny Alamo, kde jsme vraceli auto. Opět jsme vybrali síť Days Inn by Wyndham LAX.
První den v Los Angeles, a zároveň předposlední den našeho tripu, jsme měli naplánovanou návštěvu Universal Studios. Lístky jsme si zamluvili den předem na oficiálních stránkách za 2.590, -. Zvolili jsme normální vstupenky, ne VIP.
Ráno jsme vyrazili autem a zaparkovali asi kilometr od Chodníku slávy. Studia otevírají v 10 hodin ráno a už v 6 večer zavírají, proto jsme tam chtěli být co nejdříve. Do studií jsme si našli cestu metrem právě od Chodníku slávy, který jsme si ráno alespoň částečně zvládli projít bez davů lidí. Metrem jsme pak dojeli jednu zastávku ze stanice Hollywood Highland na zastávku Universa City. Tady je to pak asi 5 minut chůze na zastávku, odkud jezdí shuttle bus ke vstupu. Doporučuji se vydat pěšky, bus lehce předběhnete. U vstupu jsme se pak prokázali vstupenkami a mohli vyrazit do front. Měli jsme štěstí, protože ten den nebylo úplně slunečné počasí a ve studiích bylo celkem málo lidí. Co se týče atrakcí, většina je řešena formou 5D kina, jenom Mumie a Jurský svět jsou dráhy, jako takové. Celkem rychle jsme přišli na to, že pokud nebudeme trvat na tom, abychom na všech atrakcích seděli spolu, stihneme toho mnohem víc. Ve studiích fungují tzv. single riders, kterými se doplňují řady. Tento způsob ušetří spoustu času a máte pak možnost atrakce stihnout i vícekrát. Osobně doporučuji především Jurský svět, Mumii a Harryho Pottera. Určitě si s sebou vezměte pití, protože v celém areálu jsou ceny šíleně vysoké.
Ze studií jsme se dopravili metrem zase zpět na Chodník slávy, kde jsme strávili zbytek večera. Chodník lemuje spousta obchůdků, takže jsme měli konečně trochu času nakoupit nějaké suvenýry.
Poslední den nás čekala prohlídka města. Ráno jsme vyjeli směrem k Hollywood Hills a nápisu Hollywood. Zastávku jsme si udělali na malé vyhlídce u cesty nad Lake Hollywood Park, odkud je výhled na nápis opravdu super a nemusíte čekat ve frontě na fotku. Odtutd jsme zamířili k hvězdárně Griffith observatory. Zaparkovat je možné přímo nahoře u hvězdárny, ale za poplatek. My zvolili parkování zadarmo a procházku po kopcích. Výhled je tu skvělý nejen na nápis, ale především na centrum LA, které tvoří vysoké mrakodrapy.
Ještě, než jsme zamířili do Santa Monica a Venice Beach, udělali jsme si zastávku v Beverly Hills. Nemohli jsme zapomenout na fotku se slavným nápisem Beverly Hills a Sunset boulevard. Z Beverly Hills jsme už zamířili k molu Santa Monica. U mola je bohužel každé parkování placené. My jsme to vyřešili tak, že jsme zaparkovali v přilehlém obchodním centru Santa Monica Place (cca 3 minuty chůze), kde mají 90 minut parkování zdarma. Když jsme na molu chtěli zůstat déle, jen jsme s autem vyjeli a zaparkovali znovu, takže nás parkování nestálo ani dolar.
Na molu je spousta atrakcí, restaurací a obchůdků. My molo využili spíše pro procházku a kochání se oceánem. Z mola jsme pak zamířili o necelé 2 km dál na Venice Beach. Opět tu jsou všechna parkoviště placená, nicméně nejlevnější stojí $5 na celý den, stejnou cenu nabízí i parkoviště přímo na pláži, takže můžete zaparkovat přímo tam. My zaparkovali naproti Venice Canals. Venice Beach je opravdu zážitek. My se nejprve vykoupali v oceánu a pak se nechali zlákat na podívanou různých pouličních umělců, kterých je tu plno.
Cestou zpět na hotel jsme uklidili na benzince auto a vrátili ho do půjčovny. Na letiště jsme se druhý den dostali díky shuttle busu, který hotel na letiště poskytuje.
Co se týče finanční náročnosti, celý zájezd nás každého vyšel cca na 35.000, – včetně vstupů, benzínu atd. Západ USA nabízí určitě mnohem víc, my jsme ale stihli vše, co jsme chtěli. Musíme si něco nechat na příště.
Universal Studios
Universal Studios
Universal Studios
Universal Studios
Universal Studios
Universal Studios
PÁR RAD A TIPŮ NA ZÁVĚR
- Vždycky u sebe mějte zásobu vody
- Tankujte, kdykoli je možnost
- Hodí se SIM s neomezenými daty, především pro ušetření času při hledání ubytování
- Sežeňte si annual pass na vstupy do parků
- Nepřiplácejte zbytečně navigaci, naprosto dostačující jsou off-line mapy (google, maps.me, atd), které perfektně fungují
- Připravte se na fast foody. Bohužel je to pořád finančně nejlepší možnost, jak se na cestě stravovat
- Doporučuji zařídit kreditní kartu, debetní ne všude akceptují – především benziny
Cestopis pro Vás napsala Michaela Růžičková.
Dobrý den,
taky se chystáme se synem na takovouto cestu a zajímala by mne otázka jakým způsobem ten hotspot vytvořit? Byl jem v USA už 4x z toho jsem měl 3x SIM kartu od různých providerů, ale nidky mi to něšlo. Co znamená pohrát si s nastavením? Díky za tip.
Dobrý den,
děkuji za popis Vaší cesty, nicméně postrádám info (pokud jsem jej nepřehlédl) kolik celkem dnů jste v US byli.
dik
Pavel