Cesta: Letěli jsme se společností Ryanair, která lítá nejblíže z Wroclawi. Na letiště jsem jeli autem, ale dá se bez problému dojet i autobusem. Pokud jedete autem vyplatí se zarezervovat si parking online. My jsme využili parking letiště Strachowice. Rezervaci jsme prováděli přes http://www.parkvia.cz/cs-CZ a parkování nás vyšlo na směšných 9zl na tři dny. Na letiště a z letiště jsou připraveni vás bezplatně odvézt dodávkou. My jsme však šli hrdinky pěšky. Na letišti v Polsku proběhlo všechno bez problémů. Cestou zpátky však nepříjemná norka despoticky kontrolovala rozměry a váhu příručních zavazadel. Pokuty se rozdávat nebála. Zpáteční letenka nás stála v akci 400 Kč. Letěli jsme do Oslo Rygge.

Aktivity: Původně jsme měli v plánu navštívit Oslo, ale po cenovém prozření, jsme se rozhodli prochodit norskou přírodu. Pomocí google map jsem si utvořila jakousi představu našeho okruhu. První den jsme měli za úkol najít Kurefjorden a pak dále pokračovat podél moře do Moss a odtud zpátky pěšky do Rygge. Cesta se však poněkud zkomplikovala – podél moře se jít nakonec nedalo a díky slepému důvěřování kytce se šipkou na dřevěných cedulích podél cest jsme si tak 15 km zašli. Doporučuji vytisknout si velmi podrobnou google mapu (i se všemi uličkami). Cesta byla ale příjemná střídalo se moře s lesem a nekonečným lánem pole. Z motanice nás vyvedla až cyklostezka, která byla až do Moss velmi dobře značená. Pokud na křižovatkách cedule chybí znamená to jděte pořád rovně.

Jídlo a ubytování: Bylo to naše historicky první spaní pod širákem. Skandinávské země jsou na to vcelku přátelské. Ulehli jsme kousek od Kurefjordenu (zátoka). Chtěli jsme najít místo u vody, ale zároveň nespat přímo u ní – kvůli zimě. Přesně takové ideální místo se nám se západem slunce naskytlo. Nedaleko malé pláže byl i park, kde jsme přenocovali. Na noc jsme se pořádně vybavili – termo prádlo, čepice, což se vyplatilo. K ránu začala padat rosa, takže pytle na stěhování v které jsme měli přes spacák se vyplatili. Druhou noc jsme už strávili na letišti (letěli jsme brzo ráno) nebyl zde problém rozbalit spacák a ustlat si v hale. S prvním ranním letem všechny spáče personál zdvořile požádal aby vstali. Jídlo je v Norsku (ostatně jako všechno) drahé. Voda nejlevnější 10 NOK ( 30 Kč) chleba taky kolem 10 NOK – malý a ne moc dobrý. Vyplatí se však koupit si ryby nebo oblečení – ceny jsou srovnatelné s námi. Jídlo v levné čínské restauraci kolem 100 NOK (300 Kč). Drahá je taky veřejné doprava, vlaky a autobusy.

Pokud chcete výlet pojmout nízkonákladově – tak doporučuji spaní pod širákem (i kempy jsou příšerně drahé) chodit pěšky a nakoupit si na cestu kupu tatranek.

Norská schránková kultura
DSCN1377

Kurefjorden
DSCN1401

Místo pro nocleh
DSCN1426

Larkollen
DSCN1452

Původně jsme mysleli, že tyhle cedule značí něco jako turistickou cestu, ale značí jen to, že tudy vede cesta k vodě
DSCN1461

Západ slunce poblíž Rygge
DSCN1568

Noclehárna – Letiště Rygge
DSCN1620


Porovnání cen

Úspora až 70 %, bonus až 5 000 Kč.

POROVNÁNÍ CEN